SPELA SERIESPEL

Öregrunds GK representeras i flera av de seriespel som arrangeras av Svenska Golfförbundet och Upplands Golfförbund.

Genom Svenska Golfförbundet deltar Öregrund med ett herrlag i division 2 för SM Klubblag.

I det regionala seriespelet, arrangerat av Upplands Golfförbund, deltar Öregrunds GK med 9 herrlag och 6 damlag under 2017.

Damerna ställer dessutom upp med ett lag i Upplandsmatchen som är matchspel mellan golfklubbarna i regionen.

Länk till Upplands Golfförbunds Tävlingskalender 2018 finner du här (länk)

Laguppgifter

DM

Michael Eklund på en delad tredjeplats i öppna herrklassen. Carina Hemmälin kom tvåa och Christina Ellesjö-Eriksson kom fyra i klassen D50.

I klassen H60 vann Lars Ek och Staffan Hultgren kom på en femtonde plats.

Elitlaget herr

Division 2

En femteplats den 20-21 juli 2018 på Johannesbergs Gk

Kontaktperson: Peter Pro Andersson

Upplandsmatch Dam

Region 2

Damerna delade tredjeplatsen med Upsala GK i Region 2

Lagledare: Lena Lantz

D30

INGET LAG 2018

Lagledare: Vakant

H30

INGET LAG 2018

Lagledare: VAKANT

H50

INGET LAG 2018

Lagledare: VAKANT

H40

Division 2

3:e plats 2018

Lagledare: Tony Björkman

D50

Division 1

Delad 7:e plats 2018

Lagledare: Christina Ellesjö-Eriksson

D60 lag 1

Division 1

8:e plats 2018

Lagledare: Birgit Ahlström

D60 lag 2

Division 3

1:a plats 2018

Lagledare: Cecilia Sjöberg

H60 lag 1

Division 1

2:a plats 2018

Lagledare: Staffan Andersson

H60 lag 2

Division 2

7:e plats 2018

Lagledare: Björn Bergkvist

D70 lag 1

Division 1

2:a plats 2018

Lagledare: Ulla Bergström Johansson

D70 lag 2

Division 2

5:e plats 2018

Lagledare: Catharina Stark

H70 lag 1

Division 1

8:e plats 2018

Lagledare: Kalle Ekstedt

H70 lag 2

Division 3

6:e plats 2018

Lagledare: Sture Holmgren

H75 lag 1

Division 1

2:a plats 2018

Lagledare: Uno Andersson

H75 lag 2

Division 2

1:a plats 2018

Lagledare: Jan Grabe

D75

INGET LAG 2018

Lagledare: VAKANT

H80 lag 1

Division 1

1:a plats

Lagledare: Anders Liljeroth

H80 lag 2

Division 2

4:e plats

Lagledare: Jan Westlund