SPELA SERIESPEL

Öregrunds GK representeras i flera av de seriespel som arrangeras av Svenska Golfförbundet och Upplands Golfförbund. Genom Svenska Golfförbundet deltar Öregrund med ett damlag och ett herrlag i division 2 för SM Klubblag. I det regionala seriespelet, arrangerat av Upplands Golfförbund, deltar Öregrunds GK med 10 herrlag och 5 damlag under 2019. Damerna ställer dessutom upp med ett lag i Upplandsmatchen som är matchspel mellan golfklubbarna i regionen. Länk till Upplands Golfförbunds Tävlingskalender finner du här (länk)

LAGUPPGIFTER ENLIGT NEDAN

Klubben saknar lag i klasserna D30, H30 och D75.
Är du intresserad av att spela i någon av de här klasserna så anmäl ditt intresse till kansliet info@oregrundsgk.com. Klubben betalar en avgift per lag så anmäler du intresse förväntas även deltagande enligt de datum det är sammandrag.

DM

DM 50 år & yngre – Sigtuna GK den 11 augusti.
DM H60 & H70 – Vassunda GK den 3 september.
DM resterande åldrar – Arlandastad den 3 september.

Elitlaget Dam & Herr

Division 2 herrar

Spelas 19-20 juli på Enköpings GK

Kontaktperson: Peter Pro Andersson

Division 2 damer

Spelas 19-20 juli på Roslagens GK Norrtälje

Kontaktperson: Christina Ellesjö-Eriksson

Upplandsmatch Dam

Ansvarig: Ingrid Classon

Omgång 1 – 18 maj Söderby
Omgång 2 – 8 juni Friibergh
Omgång 3 – 29 juni Öregrund
Omgång 4 – 3 aug Olandsbygden
Omgång 5 – 17 aug Wattholma
Omgång 6 – 31 aug Örbyhus
Omgång 7 – 14 sept Älvkarleby

Final – 21 sept

H40

Division 2

19 maj Arlandstad GK
30 juni Wattholma GK
18 aug Öregrunds GK
8 sept Upsala GK

Lagledare: Tony Björkman

D50

Division 2

19 maj Wattholma GK
30 juni Väddö GK
18 aug Edenhof
8 sept Öregrunds GK

Lagledare: Christina Ellesjö-Eriksson

H50

Division 3

19 maj Burviks GK
30 juni Johannesberg GK
18 aug Arlandastad GK
8 sept Örbyhus GK

Lagledare: Håkan Schröder

D60 lag 1

Division 2

28 maj Burviks GK
11 juni Hallstavik GK
6 aug Roslagens GK
27 aug Sundsta GK

Lagledare: Birgit Ahlström

D60 lag 2

Division 2

28 maj Öregrunds GK
11 juni Vassunda GK
6 aug Arlandastad GK
27 aug Hallstavik GK

Lagledare: Cecilia Sjöberg

H60 lag 1

Division 1

28 maj IGA
11 juni Älvkarleby GK
6 aug Örbyhus GK
27 aug Grönlund GK

Lagledare: Staffan Andersson

H60 lag 2

Division 2

28 maj IGA
11 juni Älvkarleby GK
6 aug Örbyhus GK
27 aug Grönlund GK

Lagledare: Björn Bergkvist

D70 lag 1

Division 1

28 maj Enköpings GK
11 juni Friiberghs GK
6 aug Sigtuna GK
27 aug Arlandastad GK

Lagledare: Ulla Bergström Johansson

D70 lag 2

Division 2

28 maj Enköpings GK
11 juni Friiberghs GK
6 aug Sigtuna GK
27 aug Arlandastad GK

Lagledare: Catharina Stark

H70 lag 1

Division 2

28 maj Väddö GK
11 juni Upsala GK
6 aug Älvkarleby GK
27 aug Johannesberg GK

Lagledare: Kalle Ekstedt

H70 lag 2

Division 3

28 maj Grönlund GK
11 juni Roslagens GK
6 aug Sparren GK
27 aug IGA

Lagledare: Bo Thyselius

H75 lag 1

Division 1

28 maj GolfUppsala
11 juni Sigtuna GK
6 aug GolfUppsala
27 aug Friiberghs GK

Lagledare: Vakant

H75 lag 2

Division 1

28 maj GolfUppsala
11 juni Sigtuna GK
6 aug GolfUppsala
27 aug Friiberghs GK

Lagledare: Jan Grabe

H80 lag 1

Division 1

28 maj Arlandastad GK
11 juni Örbyhus GK
6 aug Sundsta Golf
27 aug Vassunda GK

Lagledare: Anders Liljeroth

H80 lag 2

Division 2

28 maj Arlandastad GK
11 juni Örbyhus GK
6 aug Sundsta Golf
27 aug Vassunda GK

Lagledare: Jan Westlund